Δευτέρα, 13 Ιουλίου 2020

26 ο Ηπειρωτικό Rally: Πρωταγωνιστές σε πλήρη δράση!

Με μεγάλους νικητές για 2 η συνεχόμενη χρονιά τους πρωταθλητές του 2019 Γιώργο Αναπολιοτάκη –Θανάση Τσιούκα με το Ford Fiesta R5 ολοκληρώθηκε το 26 ο Ηπειρωτικό Rally Ι.ΚΤΕΟ AUTOTEST, που αποτέλεσε τον πρώτο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράλι Ασφάλτου. Στην 2 η θέση τερμάτισαν οι Παναγιώτης Κύρκος - Γιώργος Πολυζώης με το Mitsubishi Lancer Evo IX, στην πρώτη συμμετοχή του οδηγού στον...
αγώνα μας, ενώ στην 3 η θέση, μόλις 2,89 δευτερόλεπτα πίσω από τους δεύτερους τερμάτισαν οι... συνήθεις ύποπτοι τα τελευταία χρόνια Τάκης Καμπύλης- Σταύρος Σταμέλος με το Skoda Fabia S2000. Στις κατά μέρους κλάσεις η μάχη που δόθηκε ήταν μεγάλη. Στα δικίνητα πρώτευσαν τα… παιδιά από την Πάτρα, ήτοι οι Χρήστος Αυγερόπουλος - Στράτος Γιαβάσης με το Peugeot 106 S16. Στη 2 η θέση βρέθηκαν με επίσης ένα Peugeot 106 S16 οι Θανάσης Στεργιάδης - Παναγιώτης Γαζγάζης, στην πρώτη συμμετοχή του νεαρού οδηγού σε ράλι στην καριέρα του! Στην 3 η θέση, μόλις 4 δευτερόλεπτα πίσω τερμάτισαν οι τοπικοί Αχιλλέας Βέργος - Νίκος Λίγκας με το Opel Manta 2.0. Στην κατηγορία Ν την πρώτη θέση κέρδισαν οι τοπικοί Ποσειδών Γορίτσας - Αποστόλης Σπύρου με το Mitsubishi Lancer Evo X. Στη 2 η θέση τερμάτισαν οι Διονύσης Γιαννούλης - Στέφανος Αντωνίου με Honda Civic Type R και στην 3 η θέση οι επίσης τοπικοί Κωστής Τασούλας - Γιώργος Μπαζιαλέκος με το Peugeot 106 S16. Στην κατηγορία C6 η τριάδα των νικητών ήταν υπόθεση… Γιαννιώτικη με τους νικητές να είναι οι Κωστής Τασούλας - Γιώργος Μπαζιαλέκος, Αλέξανδρος Γκουρογιάννης - Νίκος Σιαφάκας και Βαγγέλης - Σωκράτης Κάκαρης, άπαντες με Peugeot 106 S16! Στη C5 πρώτευσαν οι Χρήστος Αυγερόπουλος – Στράτος Γιαβάσης με Peugeot 106 S16, Θανάσης Στεργιάδης - Παναγιώτης Γαζγάζης με το ίδιο αυτοκίνητο και Διονύσης Γιαννούλης - Στέφανος Αντωνίου με Honda Civic Type R. Στη C3 η πρώτη τριάδα ήταν: Βεργος – Λίγκας με Opel Manta 2.0, Αλεξανδρής –Καπύρης με Peugeot 206 RC GTI και Ιερεμίας –Κοντός με Renault Clio Williams. Τέλος, στην C2 η τριάδα των νικητών ήταν: Κύρκος –Πολυζώης με Mitsubishi Lancer Evo IX, Καρπάνος-Καρπάνος με Mitsubishi Lancer Evo X και Κανδηλιώτης-Παπανδρέου με Mitsubishi Lancer Evo VI.