Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2018

ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος 2-2,με συγκλονιστικό φινάλε

ΕΞΙ ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΚΤΩ ΜΑΤΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΙ ΓΙΑΝΝΙΩΤΕΣ!!!

Απίθανο φινάλε στους Ζωσιμάδες, με τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Ατρόμητο να έρχονται ισόπαλοι 2-2, σε ένα παιχνίδι που μέχρι το 87' ήταν 0-1! Ο Ντάουντα είχε ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα, με τους Κόντε και Μπετρά να φέρνουν το παιχνίδι... τούμπα μέσα σε δύο λεπτά, αλλά ένα τραγικό λάθος του Γιαννίκογλου να δίνει τον βαθμό της ισοπαλίας στο....
91' στους Περιστεριώτες, με σκόρερ τον Καρασαλίδη.

Το ματς
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς να έχει καθόλου καλό ρυθμό και χωρίς σπουδαίες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 21' για τον ΠΑΣ Γιάννινα.Ήταν μια σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ. Ο Κόντε εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη.Στο επόμενο λεπτό είχαμε την πρώτη τελική για τον Ατρόμητο με τον Βασιλακάκη να σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ήταν άστοχος. Στο 30' και πάλι μετά από εκτέλεση φάουλ ο Βιντάλ επιχείρησε να απειλήσει τον Γιαννιώτη αλλά ο νεαρός γκολκίπερ πρόλαβε χωρίς πρόβλημα.Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους απείλησαν με σουτ του Ντιγκινί έξω από τη περιοχή στο 35' αλλά και αυτό ήταν αρκετά άστοχο.Ο Ατρόμητος ισοφάρισε τα δοκάρια στο 43' όταν ο Γιαννούλης γύρισε πανέμορφα στον Ντάουντα ο οποίος μέσα από τη περιοχή και αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Γιαννίκογλου στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου.
Οι Περιστεριώτες, είχαν την υπεροχή στο δευτερο  45λεπτο και είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 47' με τον Ντιγκινί να βγαίνει απέναντι στον Γιαννίκογλου, αλλά τον δεύτερο να πέφτει στα πόδια του και να μπλοκάρει. Στο 54', ο ΠΑΣ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, με την πίεση του Ατρόμητου να συνεχίζεται.
Στο 66' ο Ντάουντα για δεύτερη φορά δεν κατάφερε να σκοράρει. Αυτή τη φορά μετά από σέντρα του Σάκιτς, ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έκανε άσχημο πλασέ κι έστειλε την μπάλα άουτ. Ό,τι δεν έκανε εκεί όμως, το έκανε από την άσπρη βούλα έξι λεπτά αργότερα.Ο Τζημόπουλος ανέτρεψε τον Μπουσουλάτζιτς, ο Διαμαντόπουλος έδωσε το πέναλτι και ο Αφρικανός σκόραρε για το 0-1.Στο 80' ο Πετράκης τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας στο ματς τον Μπετρά και παίζοντας με δυο επιθετικός προκειμένου να φτάσει σε ένα γκολ.Ο έμπειρος τεχνικός δικαιώθηκε στο 87' όταν ο Κόντε μετά από πάσα του Σολτάνι βρέθηκε σε καίρια θέση και με σουτ από κοντά έκανε το 1-1.Με την ψυχολογία υπέρ του ο ΠΑΣ έφτασε και σε δεύτερο γκολ δυο λεπτά αργότερα. Ο Μπουκουβάλες έκανε το γύρισμα ο Σολτάνι το απευθείας σουτ με τον Γιαννιώτη να αποκρούει σε πρώτο χρόνο. Ο Μπετρά όμως πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ από κοντά έκανε την ανατροπή και το 2-1 για τους γηπεδούχους.Ο Ατρόμητος όμως δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι και έφτασε στην ισοφάριση μετά από ολέθριο λάθος του Γιαννίκογλου. Οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν φάουλ η μπάλα κόντραρε και ο γκολκίπερ του ΠΑΣ επιχείρησε να την κρατήσει εντός αγωνιστικού χώρου αρκετά πλάγια. Έκανε λάθος όμως το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μπουσούλατζιτς του πήρε την μπάλα και έδωσε παράλληλα στον Καρασαλίδη που σε κενή εστία έκανε το 2-2.