Τετάρτη, 21 Ιανουαρίου 2015

«Βόλτα» στα Χανιά έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε δίκαια την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί των Χανίων με την οποία έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.Παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη πήραν από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του αγώνα και με τον Σαπαλίδη ξεκίνησαν να απειλούν την εστία του Σικαλιά. Δύο φορές ο Σαπαλίδης έφτασε κοντά στο γκολ (16'-23') αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 37' ο Ναδάλες από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Κρητικός που ακολουθούσε την φάση από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα του «Άγιαξ».Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη με τα Χανιά ανήμπορα να...

απειλήσουν τον ΠΑΣ ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με στόχο να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τους γηπεδούχους και ροκάνισαν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το χρόνο και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 65' δεν υπήρξε σουτ προς τις εστίες. Ο ΠΑΣ όμως ήθελε να ξεμπερδέψει με την υπόθεση-πρόκριση από τον πρώτο αγώνα και στο 68' σε φάση διαρκείας ο Ακόστα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αφού πρώτα ο Γιάκος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος και το μοναδικό που άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα ήταν το ωραίο γκολ των γηπεδούχων με τον Σούκια στο 89'.Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Χανιά: Σικαλιάς, Ανδρέου, Γκότοβος (Κοντέων), Γανωτής, Γκούμας, Οικονομόπουλος (34' Πάγκαλος), Καραγιάννης (58' Σούκιας), Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Μαρτσάκης, Ευαγγέλου.
ΠΑΣ Γιάννινα: Σωτηρίου, Στρούνα, Μιχαήλ, Ναδάλες, Σκόνδρας, Αυγενικού, Ακόστα (73' Μανιάς), Γιάκος, Σαπαλίδης (80' Ντάσιος), Κρητικός (65' Τσουκαλάς), Ηλιάδης